Begivenheder

Zen-tid på Gården

31. maj 2026 (10:00 - 16:30)

Jystrup Midtsjælland

Et åndehul med mindfulness, compassion, natur og heste

En nærværende dag med mindfulness, natur og heste – for dig, der længes efter mere ro, balance og kontakt til dig selv.

Dagen foregår i naturskønne omgivelser med små hold på 4–12 deltagere, så der er plads til ro, fordybelse og individuelle hensyn.

Du får bl.a.:

  • Guidede meditationer og mindfulnessøvelser
  • Naturgang, sansetur eller yoga, der hjælper nervesystemet i ro
  • Refleksion og øvelser omkring stress, følelser og egenomsorg
  • Roligt samvær med islandske heste – helt uden krav om erfaring
  • Mulighed for at arbejde terapeutisk med hestene i trygge rammer
  • Let vegetarisk frokost, kage samt te, kaffe og snacks hele dagen

 

Sommer-tema

Sommeren inviterer til nærvær, energi og nydelse. Vi arbejder med intentioner, følelser og relationer – støttet af naturen og hestenes rolige og ærlige spejling.

Heste reagerer på vores energi og følelser her og nu. Derfor kan mødet med dem skabe større selvindsigt, ro og kontakt til kroppen.

Vi arbejder med det, der er – med hjælp fra hestenes og sommerens varme. Hvis det er det, vi får. Måske regner og blæser det. Man ved aldrig med det danske vejr – og det kan vi enten omfavne eller blive irriterede over.

Et er sikkert: Der er altid noget at hente i kontakten med vejret, hestene, os selv og forventningen versus virkeligheden.

Praktiske spørgsmål: 

Vi lander med en mindful walking-meditation kl 10 og bruger formiddagen på fælles øvelser guidet af psykolog Andrea Søgård og kolleger – i naturen, i bevægelse, med heste (du behøver ikke komme nær dem, men du må meget gerne). Der vil også være et mere teoretisk oplæg og ved 12.30-tiden er der lækker, let, vegetarisk frokost, evt. indtaget som mindful eating. Herefter lidt tid på egen hånd med forslag til oplevelser.

Om eftermiddagen har vi mulighed for at gå mere i dybden med stof eller øvelser tilpasset dagens deltagere. Her bliver der mere plads til den enkelte samt individuelle hensyn.

Dagen foregår primært udendørs på Andrea Søgårds gård omgivet af marker, skov og hestefolde.

Du behøver hverken erfaring med heste eller meditation – blot et åbent sind og praktisk tøj efter vejret.

Vi arbejder primært med hestene fra jorden: Observere, kontakte, sanse, strigle, gå, følge, lege, spejle. Alle kan være med i den grad, de ønsker og føler sig trygge ved. 

Vores islandske heste er rolige af natur og i ponystørrelse (130-140 cm over ryggen). De er trænede i heste-assisteret terapi og meget opmærksomme på dig og dine signaler.

Pris: 1400 kr for hele dagen.
Tilmelding til Andrea (klik her)

Læs evt. tidligere deltageres kommentarer.

Hvem er vi?

Andrea Søgård, medejer af Ballerup Psykologhus, har som kognitiv psykolog og mindfulness-instruktør de seneste 14 år arbejdet selvstændigt med bl.a. at behandle og forebygge stress på individ, gruppe- og organisationsplan. Hun underviser i psykisk trivsel på arbejdspladser, i mindfulness og afholder stress- og egenomsorgs/selfcompassiongrupper. Hendes tilgang er pragmatisk og humoristisk – for vi lærer bedst med et smil på læben. De seneste år er hun begyndt at inddrage naturen samt heste som co-terapeuter i terapi-sessioner og i grupper. Og derfor har hun nu købt en gård…

Pia Astrup er både neuropsykolog og klinisk psykolog og forstår sig om nogen på, hvad der sker i hjernen og sindet. Hun stiller de svære spørgsmål med indfølelse og stor omsorg. Hun udviser stor respekt for både to- og firbenede og inspirerer til det samme.

Andrea og Pia assisteres af islandske heste samt naturen – og ved flere deltagere end 8 af erfarne hestemennesker og terapeuter.

Hvorfor er natur og heste godt for vores mentale helbred?

  • Hestens ro, åndedræt og hjerterytme kan hjælpe dit nervesystem i ro og dermed sænke evt. stressniveau
  • Kontakt med andre – også heste – fysisk eller psykisk, udløser oxytociner og endorfiner. Og dem har vi brug for, ligesom babyer, der har brug for kropskontakt og øjenkontakt 
  • Når vi er sammen med hestene i naturen, får vi i tilgift de gaver af ro, nærvær, velvære og harmoni, som det giver at bevæge sig i og sanse naturen omkring os – læs blot al den nyeste forskning om, hvor sundt det er for os at skovbade og på anden måde opholde os i naturen (fx. på videnskab.dk eller Zetland.dk)
  • Endelig kommer vi i kontakt med vores egen indre natur, for hesten, der er et årvågent byttedyr, læser os, spejler os og lader os ikke skjule eller ignorere, hvordan vi egentlig har det

Booking er ikke længere tilladt til denne dato.